600 let města Třebíče a Sokol Třebíč

Hold sokolstva městu Třebíči u příležitosti výročí povýšení Třebíče na město 1335-1935 se uskutečnil 23.června 1935. Tento několik měsíců připravovaný sokolský den začal zkouškami na vystoupení od 7 do 10 hodin na stadiu. V 10:45 hodin šel průvod 1500 krojovaných příslušníků Sokola s 42 člennou sokolskou hudbou ze stadia na Karlovo náměstí, kde byla před radnicí manifestace. Zúčastnil se nejen Sokol Třebíč, ale řada dalších okolních sokolských jednot, aby vzdaly hold jubilejnímu městu Třebíči.

V průvodu pochodovalo 264 žáků, 511 žaček, 76 dorostenců, 182 dorostenek, 103 žen a 233 mužů. Na Karlově náměstí promluvil ke starostovi města bratru Josefu Vaňkovi župní vzdělavatel, vysoce ocenil přínos města celonárodní myšlence sokolské. Starosta města mluvčímu sokolstva vřele poděkoval. Odpoledne vyšel průvod ve 14 hodin z Polanky, přes náměstí na stadion, kde předvedlo svá cvičení 134 žáků, 324 žaček a po těchto prostných rozproudil se cvičištěm ruch zajímavých her žactva, které doslova uchvátily svou vynalézavostí více než 5000 diváků v hledištích stadia. Následovala prostná 70 dorostenců, vystřídána prostnými 200 dorostenek. Deset družstev mužů a dorostenců předvádí svá cvičení na nářadí a po nich ženy předváděly všechny prvky lehké atletiky, zejména rozestavný běh 5x60m a ukázky her. Starší muži o počtu 48 zacvičili bezchybně svá prostná a cvičení uzavřelo 171 mladších mužů v obtížných a náročných prostných cvičeních. Všechna cvičení doprovázela sokolská hudba z hudebního pavilonu.

Závěrečná scéna byla myšlenkovým dílem třebíčských sokolů bratra Jana Charváta a sester B. Kostkové a L. Vackové. Vystoupili v ní všichni cvičenci třebíčského Sokola, kteří vytvořili promyšleným rejem tři obrazy: 600 let- znak města Třebíče a závěrečnou čtyřposchoďovou skupinu mužů, zatímco dorost „napsal“ na cvičiště svými těly nápis „Třebíč“. Byl to den ryze sokolský při němž vzpomínali účastníci ze všech jednot, které postupně vyrůstaly z třebíčské sokolovny, a děkovali sokolské Třebíči, že dala národu tolik velikánů odboje domácího i zahraničního. Počasí bylo celý den vynikající, hudební doprovod třebíčské sokolské hudby na výši, pořadatelská služba i zásobování bezvadné. Opravdu skvělý, všestranně vydařený podnik, ku prospěchu města i sokolstva. V rámci oslav byla v sokolovně jeden týden sokolská výstava, dokládající nerozlučné spojení města Třebíče s největší tělovýchovnou organizací státu i se sokolskou jednotou. Čistý výtěžek z tohoto sokolského dne činil 4200 Kč.