KDO JSME?

Tělocvičná jednota Sokol Třebíč

Sokolská jednota v Třebíči byla zakládána třikrát. Poprvé v roce 1863, podruhé 1872, avšak oba pokusy neměly dlouhého trvání. Teprve v roce 1882 uspěl pokus třetí. V roce 1883 se do rodné Třebíče vrátil vynikající učitel tělocviku Jan Máchal, který svým dlouholetým působením v Sokole Třebíč, zejména jako náčelník, jednotu pozvedl na velmi dobrou úroveň a upevnil její postavení. V roce 1887 bylo uspořádáno první veřejné cvičení v sále Národního domu a v témž roce byl slavnostně odhalen prapor jednoty. Mezníkem v životě mladé jednoty bylo postavení sokolovny v roce 1892, která byla vybudována stavitelem Josefem Herzánem za pouhých 169 dní. Od roku 1897 začaly cvičit v Sokole také ženy. V roce 1898 byl založen cyklistický oddíl.

Třebíčská sokolovna postavena v roce 1904 (zbourána v roce 1990 bez náhrady).

Do nové republiky vstupuje Sokol Třebíč s 547 členy, kteří již v roce 1924 uskutečnili mohutný a do té doby nevídaný župní slet. V roce 1925 byla založena sokolská dechová hudba , která se později rozrostla na největší dechové těleso v ČOS. Vedle pravidelného cvičení ve své sokolovně, pořádání loutkových představení a veřejných vystoupení, se v jednotě slibně rozvíjel také pobyt v přírodě. Závažným rozhodnutím Sokola Třebíč bylo zakoupení pozemku na vybudování vlastního stadionu v roce 1926. Náročné terénní úpravy prováděli členové zdarma až do roku 1932.

V roce 1945 byl založen oddíl lehké atletiky pod vynikajícím vedením bratra Emila Nováka. Jeho vrcholným podnikem byl II. ročník Velké ceny města Třebíče v běhu na 10 000 m na sokolském stadiu. V roce 1946 byla v Třebíči otevřena celostátní výstava sokolského pobytu v přírodě a táboření, jejíž exponáty zaplnily celou tělocvičnu a šatnu sokolovny. Táborníci Sokola Třebíč v té době pracují v 11 oddílech a pořádají každoročně také tolik stanových táborů a osad mládeže. V roce 1946 buduje Sokol Třebíč pro své žactvo Jurenkovu osadu u Studence. Na vysoké úrovni pracuje hudební odbor Sokola Třebíč, který zahrnuje 4 orchestry a Sokolská scéna. V roce 1947 byl v Třebíči uspořádán dosud nejrozsáhlejší župní slet.

Období od května 1945 až do nástupu další totality, v roce 1948 se dá bezesporu označit za nejplodnější a s největším rozkvětem Sokola Třebíč.

V roce 1968 se ve společnosti nakrátko blýská na lepší časy. Sokol Třebíč opět začíná pracovat samostatně. Díky několika nadšencům a především manželům Herzánovým se daří jednotu v sokolském duchu udržet až do roku 1985, kdy je v rámci slučování menších jednot ve městě připravena o svoji samostatnost. Činnost jednoty přechází pod TJ Třebíč v rámci odboru ZRTV.

Jednota byla znovu obnovena 17. dubna 1990 s počátečním stavem 439 členů.

Po znovuobnovení jednoty, a převzetí historického majetku je hlavní program zaměřen na oslovení široké veřejnosti. Pořádají se akce pro my trávení volného času rekreační formou. Cvičení v tělocvičnách je doplněno o sportovní přebory pro mládež, orientované na všestranný rozvoj osobnosti. Dochází k předání štafety ve vedení jednoty. Zahalují se práce na obnově budovy na LP 20 a stadionu. Posiluje dobré jméno jednoty směrem k veřejnosti a Městu Třebíč. Zpravodaj jednoty a pravidelná Sokolská hlídka v okresním tisku zaručují jednotě silnou propagaci.

1990

17. dubna obnoven Sokol Třebíč * Jurenkova osada převedena do majetku jednoty * provedena rekonstrukce kuchyně a postavena hrubá stavba jídelny na Jurenkově osadě * zbourána sokolovna bez náhrady

1991

obnovena Župa plk. Švece * dům na L. Pokorného převeden do majetku Sokola Třebíč * založena tradice dětských karnevalů

vzpomínkové oslavy 110. let jednoty * stadion pod Kostelíčkem navrácen jednotě

1993

zahájena obnova sokolského stadionu - rekonstrukce jižního oplocení, pylon u vstupu, obnova zeleně ( vysazeno 134 stromů ) * volby do výboru jednoty

1994

1995

dokončen sklad na stadionu * volby do výboru jednoty * rozestavená hala na stadionu předána na sklonku roku do majetku Sokola Třebíč

přecházíme na rodná čísla - evidence členské základny * 50 let Jurenkovy osady

1997

70 let od zahájení prací na sokolském stadiónu * zakoupeno tábořiště Bítovánky * kolaudace jídelny na JO * zpracována dokumentace starého stavu a studie LP 20 * pořádáme 1. ročník běhu Terryho Foxe v Třebíči * dokončena rekonstrukce záchodů JO * začíná vycházet pravidelná Sokolská hlídka v Horáckých novinách.

1998

60 let od založení táborníků Sokola Třebíč v roce 89 * volby do výboru jednoty - převážná část nových činovníků se ujímá práce pro jednotu

1999

Jaroslav Bohutínský ml. přeborníkem republiky v soutěži všestrannosti ČOS * vyšla knížka Expedice Vltava o vodácích Sokola Třebíč (Jiří Herzán) * zahájeno budování nové studny na JO * získáno stavební povolení na plyn, topení a rekonstrukci dvorní části LP 20 * 60 let od prvního tábora jednoty v roce 1939

2000

10 let od znovuobnovení činnosti jednoty zahájeny práce na další etapě oprav a rekonstrukce LP 20 - plyn, topení, soc. zázemí * návštěva menželů Waldaufových z Kanady - člen předsednictva sokolské župy kanadské a náčelnice Sokola Toronto JO má novou studnu.

KDO JSME?

vzdělavatel

bohutinskyj@seznam.cz

Ing. Jakub Adam